Λειψία – Κολωνία 6-0: Την είδε… Μπάγερν

Μετά τα 8 γκολ της Μπάγερν, η Λειψία φιλοδώρησε με 6 γκολ την Κολωνία (6-0), με 5 διαφορετικούς σκόρερ και ανέβηκε στην τετράδα της Bundesliga.

H Λειψία αποφάσισε να μιμηθεί την Μπάγερν (δεν έβαλε και 8…) και επικράτησε με 6-0 της Κολωνίας, ανεβαίνοντας προσωρινά στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Οι «Ταύροι» ήταν καταιγιστικοί από την αρχή του παιχνιδιού, με τον Βέρνερ να ανοίγει το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 15′.

Στο τέλος του ημιχρόνου ένα ξέσπασμα της Λειψίας, με 3 γκολ σε 8 λεπτά έδωσε πρόωρο τέλος στην υπόθεση νίκη.

Ο Οπεντά πέτυχε το δεύτερο και το τέταρτο γκολ της ομάδας του (40′, 45+3′), με τον Ράουμ να κάνει το 3-0 στο 43′.

Η Κολωνία έμεινε με 10 παίκτες στο 80′, με τον Όλεσεν να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα και η Λειψία βρήκε την ευκαιρία να βρει ακόμη δύο γκολ.

Ο Σέσκο στο 88′ και ο Μπάουμγκάρντνερ στο 90+1′ διαμόρφωσαν το τελικό 6-0 που ανεβάζει τους «Ταύρους« στους 20 βαθμούς και την τέταρτη θέση της Bundesliga.

Την επόμενη αγωνιστική η Λειψία δοκιμάζεται στην Μάιντζ και η Κολωνία φιλοδοξεί να επανέλθει στα θετικά αποτελέσματα, μετά τη βαριά ήττα, καθώς υποδέχεται την Άουσμπουργκ.