Με… σπασμένη φρένα η Λεβερκούζεν (0-3) – Τρομερή ανατροπή για την Ντόρτμουντ (4-2)

Την... ξέφρενη πορεία της συνεχίζει η Μπάγερ Λεβερκούζεν η οποία πέρασε εμφατικά και από την έδρα της Βέρντερ Βρέμης (0-3). Πήρε το ντέρμπι των «Μπορούσια» με απίθανη ανατροπή η Ντόρτμουντ (4-2).

Την επέλαση της προς τον τίτλο συνεχίζει η φοβερή και τρομερή Λεβερκούζεν…

Αυτή την φορά το θύμα για το σύνολο του Τσάμπι Αλόνσο ήταν η Βέρντερ Βρέμης της οποίας και επικράτησε με 3-0 εκτός έδρας.

Το αυτογκόλ του Ολιβιέ Ντεμάν έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στο 42′ διπλασίασαν τα τέρματα τους με… δράστη τον Φρίμπόνγκ.

Το σκηνικό της αναμέτρησης παρέμεινε το ίδιο και στην επανάληψη με τον Γκριμάλντο να διαμορφώνει το τελικό 3-0 στο 76′ με εξαιρετικό σουτ μέσα από την περιοχή.

Επική ανατροπή από την Ντόρτμουντ

Έπειτα από ένα εξαιρετικό ματς με έξι γκολ και ξέφρενο ρυθμό η Ντόρτμουντ κατάφερε να επικρατήσει με 4-2 επί της Γκλάντμπαχ στο ντέρμπι των «Μπορούσια».

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη στα τέρματα των Ραιτς και Κονέ.

Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση με τα γκολ των Ζάμπιτσερ και Φίλκρουγκ έφεραν την ισοφάριση σε δύο λεπτά (30′, 32′).

Την ολική ανατροπή για την Ντόρτμουντ ολοκλήρωσε ο Γκίτενς στο 45′.

Ο Μάλεν στην τελευταία φάση του αγώνα έκανε το 4-2 σε κενή εστία.

Στραβοπάτημα για την Φράιμπουργκ πριν τον Ολυμπιακό

Η Φράιμπουργκ ήρθε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας με την Ντάρμσταντ, λίγες ημέρες πριν υποδεχτεί τον Ολυμπιακό για τη φάση των ομίλων του Europa League. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ στο 18′ με τον Χόνσακ, με την απάντηση των γηπεδούχων να έρχεται στο 35′ χάρη στο τέρμα του Χόλερ ο οποίος έγραψε το 1-1 το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.