Ούτε τώρα η Ντόρτμουντ (1-1) – Τρίποντο… ανάσα για Μπόχουμ (3-0)

Συνεχίζει τις χαμηλές πτήσεις η Ντόρτμουντ η οποία έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Άουσμπουργκ. Σπουδαία νίκη εντός έδρας για την Μπόχουμ με 3-0 επί της Ουνιόν Βερολίνου η οποία συνεχίζει να βυθίζεται στον βαθμολογικό πίνακα.

Ακόμη δύο βαθμούς άφησε η Ντόρτμουντ η οποία έμεινε στο 1-1 στην έδρα της Άουγκσμπουργκ για την 15η αγωνιστική της Bundesliga.

Κακή εμφάνιση για τους «Βεστφαλούς» οι οποίοι έμειναν για τρίτη αγωνιστική μακριά από τους τρεις βαθμούς της νίκης, χάνοντας έτσι και άλλο έδαφος στον βαθμολογικό πίνακα.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τον Ντεμίροβιτς στο 23′ με τον Μάλεν να φέρνει το ματς στα ίσα δέκα λεπτά αργότερα.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε πολλές περιπτώσεις κοντά στην ανατροπή, ωστόσο δεν τα κατάφεραν.

Νίκη-ανάσα για Μπόχουμ

Νίκη που την απομακρύνει σημαντικά από την επικίνδυνη ζώνη πέτυχε η Μπόχουμ κόντρα στην Ουινόν Βερολίνου με 3-0. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τον Ασάνσο στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

Ο Πασιένσια διπλασίασε τα τέρματα της Μπόχουμ στο 54΄ με τον Στρόγκερ να διαμορφώνει το τελικό 3-0 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 74′.

Στα άλλα παιχνίδια που έγιναν το μεσημέρι του Σαββάτου η Χάιντενχαϊμ νίκησε εκτός έδρας της Μάιντς με 1-0 χάρη στο γκολ του Πίρινγκερ στο 12’. Με το ίδιο σκορ επικράτησε επίσης εκτός έδρας η Βόλφσμπουργκ της Ντάρμσταντ. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μάγερ στο 63’.

Το σημερινό πρόγραμμα ολοκληρώνεται με το παιχνίδι Λειψία – Χόφενχάιμ στις 19:30.