Μια νίκη μακριά από τον τίτλο η Λεβερκούζεν (0-1) – Νέο κάζο για την Μπάγερν (3-2)

Ένα τρίποντο μακριά από την «σαλατιέρα» βρίσκεται η Λεβερκούζεν που νίκησε εκτός έδρας την Ουνιόν (0-1) - Δεν σηκώνει κεφάλι η Μπάγερν που ηττήθηκε με ανατροπή από την Χάιντενχαϊμ - Σημαντικές νίκες για Λειψία, Μάιντς και Κολωνία

Έτοιμη για την στέψη της ως πρωταθλήτρια Γερμανίας είναι η Λεβερκούζεν, η οποία πλέον είναι μία νίκη μακριά από το να πανηγυρίσει την πρώτη «σαλατιέρα» της ιστορίας της. Οι «ασπιρίνες» πέρασαν και από το Βερολίνο για την 28η αγωνιστική της Bundesliga, επικρατώντας με 1-0 της Ουνιόν με το γκολ-πέναλτι του Βιρτζ (45+8′), και εκτοξεύτηκαν στο +16, αφού εκμεταλλεύτηκαν την ήττα της Μπάγερν.

«Λευκή» πετσέτα έχει πετάξει, εδώ και κάποιες αγωνιστικές, η Μπάγερν Μονάχου, η οποία έχει «εθιστεί» στην ήττα. Οι Βαυαροί αν και προηγήθηκαν με 2-0 της Χάιντενχαϊμ με τα γκολ των Κέιν και Γκνάμπρι (38′,45′), δεν κατάφεραν να πάρουν το «διπλό» αφού οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν μία ιστορική, για τον σύλλογο, ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 50′ ο Σέσα μείωσε το σκορ και ένα λεπτό αργότερα ισοφάρισε ο Κλέιντιστ. Η Μπάγερν βγήκε να πιέσει για το γκολ της νίκης, όμως αυτό το βρήκε η Χάιντενχαϊμ στο 79′ με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Κλέιντιστ.

Η Λειψία, πέρασε με το εμφατικό 4-1 από την έδρα της Φράιμπουργκ και ανέβηκε προσωρινά στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Ο Χαϊνταρά έδωσε το προβάδισμα στους «ταύρους» στο 2ο κιόλας λεπτό, με τον Οπεντά να πετυχαίνει δύο ακόμα γκολ, στο 18′ και στο 44′ για το 0-3. Ο Σέσκο διαμόρφωσε το 0-4 στο 54′, με τον Γκρίφο απλώς να μειώνει για τους γηπεδούχους στο τελικό 1-4.

Με τρομερή ανατροπή στο φινάλε, η Κολωνία επικράτησε της Μπόχουμ με 2-1 και κρατιέται… ζωντανή στη «μάχη» της παραμονής, αν και ακόμα βρίσκεται στην επικίνδυνη ζώνη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το κοντινό πλασέ και του Φέλιξ Πάσλακ στο 53ο λεπτό του ματς, όμως οι «τράγοι» βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα για να φέρουν τούμπα το ματς. Με τη συμπλήρωση 90 λεπτών ο Στέφεν Τίγκες ισοφάρισε σε 1-1 και δύο λεπτα αργότερα ο Λούκα Βάλντσμιντ ολοκλήρωσε την ανατροπή δίνοντας το φιλί της… ζωής στην ομάδα του που θα παλέψει για την σωτηρία της στις αγωνιστικές που απομένουν.

Η Μάιντς πήρε σημαντική εντός έδρας νίκη απέναντι στην Ντάρμσταντ με το εμφατικό 4-0 και «σκαρφάλωσε» στη 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα, που οδηγεί στα μπαράζ για την αποφυγή του υποβιβασμού. Η ομάδα του Μπο Χένρικσεν με την «ντοπιέτα» του Λι (80′,84) και τα τέρματα των Χάντσε-Όλσεν (32′), Μπράγιαν Γκρούντα (60′) πήρε το υπερπολύτιμο τρίποντο, ενόψει της δύσκολης συνέχειας και της «μάχης» που δίνει για την αποφυγή του υποβιβασμού στις τελευταίες θέσεις του γερμανικού πρωταθλήματος.

Αναλυτικά τ’ αποτελέσματα και η βαθμολογία της 28ης αγωνιστικής στην Bundesliga:

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Βέρντερ Βρέμης 1-1