«Καυτή» Βόλφσμπουργκ «άλωσε» το Λεβερκούζεν για το 2Χ2!

Για τη 2η αγωνιστική της Bundesliga.

Δυναμικό ξεκίνησε για τη Βόλφσμπουργκ στη νέα Μπουντσελίγκα, καθώς μετά τη νίκη επί της Σάλκε στην πρεμιέρα, επικράτησε και μέσα στη Λεβερκούζεν με 3-1 επί της Μπάγερ! Ετσι οι «λύκοι», μετά από δύο αγωνιστικές μετρούν 6 βαθμούς και είναι η μοναδική ομάδα ως τώρα που το έχει καταφέρει αυτό (η Μπάγερν αγωνίζεται αργότερα).

Το πρώτο γκολ της Βόλφσμπουργκ ήταν πάντως… δώρο του Οζκάν, ο οποίος σημείωσε αυτογκόλ (στο 36′), ισοφαρίζοντας εις βάρος της ομάδας του σε 1-1, μετά το 1-0 του Λέρον Μπαίλι στο 24′ για τη Μπάγερ.

Στο 55′ ο Βέγκχορστ έκανε το 1-2, ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» για τους φιλοξενούμενους, έβαλε ο Ρενάτο Στέφεν στο 60′.

Εξάλλου, η Χόφενχαϊμ πανηγύρισε την πρώτη νίκη της, επικρατώντας με 3-1 εντός έδρας της Φράιμπουργκ. Τα δύο πρώτα γκολ των γηπεδούχων, σημείωσε ο Ανταμ Σαλαϊ στο 50ο και το 63ο λεπτό, ενώ στις καθυστερήσεις ο Αντρέι Κράμαριτς διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Από εκεί και πέρα, η Βέρντερ Βρέμης… άρπαξε το πρώτο της τρίποντο για φέτος -και μάλιστα εκτός έδρας- στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων! Συγκεκριμπένα νίκησε με 2-1 μέσα στη Φρανκφούρτη την Αϊντραχτ. Ο Οσάκο είχε ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 20′, ο Χάλερ είχε ισοφαρίσει για τους γηπεδούχους στο 54′, όμως ο Ράσιτσα χάρισε τη νίκη στην ομάδα της Βρέμης, σκοράροντας στο 90+6′!

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής στη Μπουντεσλίγκα:

Παρασκευή 31/8
Ανόβερο – Ντόρτμουντ 0-0

Σάββατο 1/9

Χόφενχαϊμ – Φράιμπουργκ 3-1 (50′, 63′ Σάλαϊ, 90+4′ Κράμαριτς – 36′ Χάιντς)

Λεβερκούζεν – Βόλφσμπουργκ 1-3 (24′ Μπέιλι – 36′ αυτ. Εζτζάν, 55′ Βέχορστ, 60′ Στέφεν)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Βέρντερ 1-2 (54′ πέν. Αλέ – 20′ Οσάκο, 90+6′ Ράσιτσα)

Άουγκσμπουργκ – Γκλάντμπαχ 1-1 (12′ Γκρέγκοριτς – 68′ Πλεά)

Νυρεμβέργη – Μάιντς 1-1 (48′ Ισάκ – 25′ Ματετά)