Άιντραχτ Φ. – Λεβερκούζεν 2-1

Με νίκες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στη Μπουντεσλίγκα η Άιντραχτ Φρανκφούρτης και η Λειψία, παραμένοντας αμφότερες στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας.

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης μετά τη νίκη επί της Λάτσιο μεσοβδόμαδα και το 6/6 στη φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, συνέχισε με νίκη και στη Μπουντεσλίγκα επικρατώντας της Λεβερκούζεν με 2-1 και παρέμεινε στην 5η θέση. Οι «αετοί» προηγήθηκαν με τον Ντάνι Ντα Κόστα στο 28ο λεπτό με το 1-0 να είναι το σκορ το πρώτου ημιχρόνου. Ο Φίλιπ Κόστιτς έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα της Φρανκφούρτης στο 57′ απέναντι σε μία άχρωμη, ως συνήθως τη φετινή σεζόν, Λεβερκούζεν. Ο Καρίμ Μπελαράμπι μείωσε στο 65ο λεπτό, αλλά οι παίκτες των «ασπιρίνων» δεν κατάφεραν να αντιδράσουν περαιτέρω.

Ξέσπασε με τεσσάρα στη Μάιντς η Λειψία

Στην πρώτη τετράδα της κατάταξης της Bundesliga παραμένει η Λειψία, η οποία ξεπέρασε γρήγορα τον αποκλεισμό από το Europa League και ξέσπασε στη Μάιντς, νικώντας την 4-1 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής. Πόουλσεν και Βέρνερ πέτυχαν από δύο γκολ για την RB, η οποία έφτασε τους 28 βαθμούς, δύο λιγότερους από Μπάγερν και Γκλάντμπαχ, που ισοβαθμούν στη δεύτερη θέση.

Τα αποτελέσματα της Μπουντεσλίγκα

Νυρεμβέργη-Βόλφσμπουργκ 0-2 (58΄ Γκίντσεκ, 90΄+3 Μπρεκάλο)

Χοφενχάιμ-Γκλάντμπαχ 0-0

Στουτγκάρδη-Χέρτα Βερολίνου 2-1 (64′, 76′ Γκόμεζ-38′ Μίτλεσταντ)

Άουγκσμπουργκ-Σάλκε 1-1 (13′ Γκρέγκοριτς-52′ Καλιγκιούρι)

Ανόβερο-Μπάγερν Μονάχου 0-4 (2′ Κίμιχ, 29′ Αλάμπα, 53′ Γκνάμπρι, 62′ Λεβαντόφσκι)

Φορτούνα Ντίσελντορφ-Φράιμπουργκ 2-0 (55′, 79′ Αϊλάν)

Ντόρτμουντ-Βέρντερ Βρέμης 2-1 (19΄ Αλκάθερ, 27΄ Ρόις – 35΄ Κρούζε)

Λειψία-Μάιντς 4-1 (14΄, 19΄ Πόουλσεν, 74΄, 88΄ Βέρνερ – 38΄ Ονισίουο)

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Λεβερκούζεν 2-1 (28′ Ντα Κόστα, 57′ Κόστιτς-65′ Μπελαράμπι)