Μπάγερν Μονάχου : Ισοφάρισε τον θρυλικό Λόταρ Ματέους ο Τόμας Μίλερ

Τις συμμετοχές του θρυλικού Λόταρ Ματέους με τη φανέλα της Μπάγερν Μονάχου ισοφάρισε ο Τόμας Μίλερ, ο οποίος όμως θα χρειαστεί ακόμα δρόμο για να μπει στην κορυφαία δεκάδα της ιστορίας του συλλόγου.

Την δική του ιστορία με τη φανέλα της Μπάγερν Μονάχου συνεχίζει να γράφει ο υπαρχηγός Τόμας Μίλερ, καθώς με την συμμετοχή του κόντρα στο Ανόβερο (2/12) ισοφάρισε το ρεκόρ μιας σπουδαίας προσωπικότητας του συλλόγου.

Ο 28χρονος μεσοεπιθετικός, ο οποίος έδωσε την ασίστ για το πρώτο από τα τρία γκολ της ομάδας του με το Ανόβερο, έφθασε τις 410 επίσημες εμφανίσεις με τη φανέλα της Μπάγερν, όσες έκανε στην εποχή του στον σύλλογο και ο Λόταρ Ματέους.

Στις 410 αυτές συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις (267 στο πρωτάθλημα, 94 στο Champions League, 40 στο Κύπελλο, 7 στο γερμανικό Super Cup, 1 στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων, 1 στο ευρωπαϊκό Super Cup) και στα -πιο συγκεκριμένα- 30.505′ λεπτά που έχει αγωνιστεί, ο Μίλερ έχει 163 γκολ, 137 ασίστ, 21 κίτρινες και μια κόκκινη κάρτα.

Το ντεμπούτο του με την πρώτη ομάδα το έκανε στις 15 Αυγούστου του 2008 στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με το Αμβούργο, όπου αγωνίστηκε για 11 λεπτά, ενώ το παρθενικό του τέρμα το πέτυχε στις 10 Μαρτίου του 2009 στην ευρεία εντός έδρας νίκη (7-1) επί της Σπόρτινγκ Λισαβόνας για τον επαναληπτικό της φάσης των 16 του Champions League.

Και αν οι 410 συμμετοχές σας φαίνονται πολλές, να σας πούμε ότι για να μπει ο Μίλερ στην κορυφαία δεκάδα της εν λόγω κατηγορίας στα 117 χρόνια ιστορίας του συλλόγου, θα χρειαστεί να περιμένει. Ποιοι βρίσκονται σε αυτή; Σεπ Μάιερ (700 συμμετοχές), Όλιβερ Καν (632), Γκερντ Μίλερ (607), Φραντς Μπεκενμπάουερ (583), Χανς-Γκέοργκ Σβάρσενμπεκ (554), Κλάους Αουγκεντάλερ (545), Φίλιπ Λαμ (517), Μπέρντ Ντούρνμπεργκερ (505), Μπάστιαν Σβαϊστάιγκερ (500), Μεχμέτ Σολ (469).

Ας ρίξουμε τέλος μια ματιά και στα στατιστικά του Ματέους, από τις δύο θητείες του (1984-1988 και 1992-2000) στη Μπάγερν: 410 συμμετοχές, 35.013 αγωνιστικά λεπτά, 100 γκολ, 45 ασίστ, 75 κίτρινες κάρτες και τρεις κόκκινες, εκ των οποίων οι δύο απευθείας.