Στο +7 η Ντόρτμουντ, έβαλε στοπ στην Μπάγερν η Λεβερκούζεν

Η Ντόρτμουντ έμεινε στο 1-1 με την Άιντραχτ στην Φρανκφούρτη, είδε όμως τη διαφορά της από την Μπάγερν να μεγαλώνει στους επτά βαθμούς καθώς οι Βαυαροί ηττήθηκαν με 3-1 από την Λεβερκούζεν.

Η Ντόρτμουντ δεν κατάφερε να πάρει το διπλό κόντρα στην Άιντραχτ στην «Commerzbank-Arena» αλλά αύξησε τη διαφορά της από την Μπάγερν στους επτά βαθμούς. Ο Μάρκο Ρόις άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό, αλλά ο Λούκα Γιόβιτς με το 14ο του γκολ στο πρωτάθλημα ισοφάρισε για την Άιντραχτ στο 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Κέρασε ασπιρίνες η Λεβερκούζεν

Η Μπάγερν προηγήθηκε κόντρα στη Λεβερκούζεν με τον Γκορέτσκα στο 41′ και όλα έδειχναν ότι θα έπαιρνε ακόμη μία νίκη ωστόσο η Λεβερκούζεν ισοφάρισε με τον Μπέιλι στο 51ο λεπτό κι έφθασε στην ανατροπή με τον Κέβιν Φόλαντ στο 63ο. Ο Αλάριο στο 84′ έκανε και το 3-1 αφήνοντας την Μπάγεν πίσω στην κούρσα του τίτλου.

Διπλό για Βόλφσμπουργκ, ισοπαλίες σε Νυρεμβέργη και Χόφενχαϊμ

Στα υπόλοιπα ματς μεγάλο διπλό πήρε η Βόλφσμπουργκ στο Βερολίνο επί της της Χέρτα χάρη σε γκολ του Βέρχορστ ενώ η Χόφενχαϊμ έμεινε στο 1-1 με την Φορτούνα αν και προηγήθηκε από νωρίς στο ματς. Η Νυρεμβέργη πήρε βαθμό από την Βέρντερ και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση αφήνοντας ένα βαθμό πίσω το Ανόβερο.