Γκλάντμπαχ – Μπάγερν Μονάχου 1-5

Η Μπάγερν Μονάχου σάρωσε τη Γκλάντμπαχ με 5-1 στο «Μπορούσια Παρκ» και έπιασε τη Ντόρτμουντ στην κορυφή της Bundesliga.

Τρομακτική Μπάγερν στο «Μπορούσια Παρκ»! Οι Βαυαροί έκαναν ότι ήθελαν κόντρα στη Γκλάντμπαχ και παίρνοντας τη νίκη με το εμφατικό 5-1 έπιασαν στην κορυφή της βαθμολογίας την Ντόρτμουντ.

Η ομάδα του Νίκο Κόβατς έδειξε τις… ορέξεις της από νωρίς στο ματς και πήρε προβάδισμα 2 τερμάτων, χάρη σε γκολ των Τσάβι Μαρτίνες στο 2′ και Μίλερ στο 11′. Ο Στιντλ μείωσε σε 1-2 στο 37′, το μόνο που κατάφερε όμως ήταν να «θυμώσει» την ομάδα του Μονάχου που βρήκε ακόμη 3 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Βαυαροί κυριάρχησαν και στην επανάληψη, με τον Λεβαντόφσκι να κάνει το 3-1 στο 47′ και να φτάνει τα 120 με τη φανέλα της Μπάγερν. Ο Γκάνμπρι στο 75′ πέτυχε το 4ο γκολ της ομάδας, ενώ το τελικό 5-1 διαμόρφωσε και πάλι ο Λεβαντόφσκι, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Πλέον, η Μπάγερν Μονάχου ισοβαθμεί με την Μπορούσια Ντόρτμουντ στην κορυφή της Bundeslia με 54 βαθμούς, ενώ η Γκλάντμπαχ που πραγματοποιεί πολύ κακό δεύτερο γύρο βρίσκεται στην 4η θέση με 43 βαθμούς.