Λεβερκούζεν- Βέρντερ Βρέμης 2-2

Λεβερκούζεν και Βέρντερ Βρέμης αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2, χάνοντας και οι δύο την ευκαιρία να «πλασαριστούν» στα υψηλά διαζώματα της βαθμολογίας.

Η Λεβερκούζεν παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε στο σκορ, είδε την Βέρντερ να κάνει την ανατροπή, παίρνοντας τελικά τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της (2-2).

Ήταν η τρίτη συνεχόμενη απώλεια βαθμών για την Λεβερκούζεν στο πρωτάθλημα, ενώ από την πλευρά της η Βέρντερ παραχώρησε την τέταρτη συνεχόμενη ισοπαλία στη Bundesliga.

Η ομάδα του Πέτερ Μπος άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ του Τοπράκ μόλις στο τέταρτο λεπτό, αλλά έδειξε για μία ακόμη φορά ότι είναι ευάλωτη στην άμυνα. Ο Ράσιτσα στο 40ο λεπτό, ισοφάρισε σε 1-1 για τους «πράσινους» πετυχαίνοντας το τρίτο φετινό του γκολ και στέλνοντας τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Η ομάδα του Κέφελντ έκανε την πλήρη ανατροπή στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Κλάασεν να σκοράρει στο 48′ και να δίνει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι όμως δεν το έβαλαν κάτω και έφεραν εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα με τον Αλάριο στο 58′. Ο ίδιος παίκτης σημείωσε και τρίτο γκολ, αλλά εκείνο ακυρώθηκε έπειτα από ετυμηγορία του VAR.

Η ισοπαλία δεν χαροποίησε καμία από τις δύο ομάδες, καθώς έχασαν την ευκαιρία να ανέβουν ψηλότερα στη βαθμολογία της Bundesliga.