Εξαλλος ο Τσαν: «Χάσαμε λόγω της διαιτησίας»

Επίθεση στον Ντάνι Μάκελι εξαπέλυσε ο Εμρέ Τσαν μετά τον αποκλεισμό της Ντόρτμουντ.

Η Ντόρτμουντ αποκλείστηκε χθες στο «Στάμφορντ Μπριτζ» από τη συνέχεια του Champions League, καθώς ηττήθηκε από την Τσέλσι με 2-0. Η ήττα στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» από την Ντόρτμουντ με 1-0 δεν εμπόδισε την ομάδα του Γκρέιαμ Πότερ να επικρατήσει στη ρεβάνς του Λονδίνου και να προκριθεί στους «8» της διοργάνωσης.

Οι Γερμανοί φωνάζουν για το δεύτερο γκολ της αγγλικής ομάδας. Ο Κάι Χάβερτς εκτέλεσε δύο φορές το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του στο 49ο λεπτό, αφού την πρώτη «σημάδεψε» το δοκάρι.
Ο διαιτητής, όμως, διέταξε επανάληψη καθώς πριν εκτελέσει ο μέσος της Τσέλσι είχαν μπει στην περιοχή συμπαίκτες και αντίπαλοι.

Τη δεύτερη φορά ήταν εύστοχος και με το γκολ αυτό οι Λονδρέζοι πήραν την πρόκριση. Ο διεθνής μέσος της Μπορούσια, Εμρέ Τσαν, επιτέθηκε στον διαιτητή Ντάνι Μάκελι και τόνισε: «Χάσαμε λόγω της διαιτησίας. Παίξαμε καλά και αξίζαμε την πρόκριση, αλλά ο διαιτητής διέταξε δύο φορές να εκτελεστεί το πέναλτι, χωρίς κανένα λόγο.»