Διπλό… Ευρώπης για την Ουτρέχτη (1-2) με γκολ Δουβίκα

Με τον Τάσο Δουβίκα να πετυχαίνει ακόμη ένα γκολ, η Ουτρέχτη επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Γκρόνιγκεν.

Έπειτα από τέσσερα σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα (2 ισοπαλίες, 2 ήττες) η Ουτρέχτη επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας στο «Euroborg» της Γκρόνινγκεν με 2-1 στο εναρκτήριο παιχνίδι της 28ης αγωνιστικής της Eredivisie και διασφάλισε τη θέση της στα play off για το τελευταίο «εισιτήριο» που οδηγεί στα προκριματικά του επόμενου Europa Conference League.

Με βασικό και σκόρερ τον Τάσο Δουβίκα, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου (16ο εφετινό γκολ σε όλες τις διοργανώσεις) η Ουτρέχτη πήρε «κεφάλι» στο σκορ, όμως πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια η Γκρόνινγκεν έφερε το ματς στα ίσα με το τέρμα του Άντμαν στο 45’+10′.

Στο 68′ ο Δουβίκας έδωσε τη θέση του στον πολύπειρο Μπας Ντοστ, ο οποίος 8 λεπτά αργότερα σημείωσε το γκολ της νίκης για την Ουτρέχτη, που της έδωσε πλέον «αέρα» 7 βαθμών απ’ τους διώκτες της. Βασικός σε όλο το παιχνίδι κάτω απ’ τα γκολπόστ των φιλοξενούμενων ήταν ξανά ο Βασίλης Μπάρκας.