Τσβόλε – Άγιαξ 1-3: Επιστροφή στις νίκες για τον «Αίαντα»

Δύο ματς χωρίς νίκη ήταν αρκετά για τον Άγιαξ, που επέστρεψε στις νίκες, απέναντι στην Τσβόλε (3-1), με τον Τσούπα Άκπομ να σκοράρει 2 γκολ.

Την πρώτη νίκη του ύστερα από δύο διαδοχικές ισοπαλίες πανηγύρισε σήμερα (31/3) ο Άγιαξ στο ολλανδικό πρωτάθλημα, καθώς η ομάδα του Τζον Φαν’τ Σιπ επιβλήθηκε 3-1 εκτός έδρας της Τσβόλε, στο πρώτο σημερινό παιχνίδι για την 27η αγωνιστική.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον «Αίαντα» ήταν ο -άλλοτε παίκτης του ΠΑΟΚ- Τσούμπα Άκπομ που πέτυχε δύο γκολ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Κρίστιαν Χλίνσον στο 12ο λεπτό, ενώ ο Άκπομ διπλασίασε τα τέρματα του Άγιαξ στο 24΄.

Η Τσβόλε μείωσε με τον Φίλιπ Κράστεφ στο 72ο λεπτό, ωστόσο ο Άκπομ «κλείδωσε» τη νίκη του «Αίαντα» στο 84΄. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Απόστολος Βέλλιος πέρασε στον αγώνα για λογαριασμό των γηπεδούχων στο 67΄, αντικαθιστώντας τον Ανουάρ Ελ Αζουζί.