Τι έκανε το Καζακστάν – Από 0-2, 3-2 τη Δανία

Μια τεράστια ανατροπή πέτυχε το Καζακστάν γυρνώντας τούμπα το ματς με τη Δανία μέσα σε 16 λεπτά, από το 0-2 στο 3-2.

Τρομερή ανατροπή για το Καζακστάν το οποίο αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 από τους Δανούς, για την 2η αγωνιστική του 8ου ομίλου των προκριματικών του Euro 2024, εντούτοις γύρισε το ματς σε 3-2 σκοράροντας μάλιστα τρία τέρματα σε διάστημα 16 λεπτών.

Οι Δανοί συγκεκριμένα άνοιξαν το σκορ με τέρμα του Χέιλουντ στο 21′ ενώ στο 35′ ο ίδιος ποδοσφαιριστής ανέβασε το δείκτη  του σκορ στο 2-0 ωστόσο, οι Καζάκοι στο 2ο μέρος αντέδρασαν, και σκόραραν αρχικά με τον Ζαϊνουντίνοφ με πέναλτι στο 73′ και μέσα σε 16 λεπτά πέτυχαν άλλα δυο γκολ.

Ισοφάρισαν αρχικά με τον Ταγκιμπεργκέν στο 86′ και με τον Αϊμπέτοφ στο 89′ (αποβλήθηκε στο 96′) έκαναν την ολική ανατροπή 3-2, τεζάροντας τους Σκανδιναβούς, βάζοντας φωτιά στον όμιλο όπου υπάρχει και η Σλοβενία των Τσέριν, Σπόραρ, Βέρμπιτς, Κούρτιτς όντας ισόβαθμοι πλέον στους 3 βαθμούς με Βόρεια Ιρλανδία, Δανία και Σλοβενία.