Βασικός ο Πινέδα στο φιλικό του Μεξικό με το Ουζμπεκιστάν

Το Μεξικό αναδείχθηκε ισόπαλο σε ένα «τρελό» ματς απέναντι στο Ουζμπεκιστάν, με τον μέσο της ΑΕΚ να αγωνίζεται βασικός μέχρι το ημίχρονο.

Η εντυπωσιακή ισοπαλία (3-3) στη φιλική αναμέτρηση ανάμεσα σε Μεξικό και Ουζμπεκιστάν είχε ένα παραπάνω ενδιαφέρον για το ελληνικό πρωτάθλημα.

Και αυτό διότι ο μέσος της ΑΕΚ, Ορμπελίν Πινέδα, αγωνίστηκε βασικός για ένα ημίχρονο, αφού αντικαταστάθηκε στην ανάπαυλα από τον Τζόρντι Κορτίζο.

Οι Μεξικανοί βέβαια δεν κατάφεραν να πάρουν εν τέλει τη νίκη, αν και έφτασαν πολύ κοντά σε αυτή και μάλιστα με ανατροπή.

Το γρήγορο 1-0 των Ουζμπέκων βρήκε απάντηση από τον Ραούλ Χιμένεθ στο 21΄.

Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου για το 2-1, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτο.

Στο 80΄ο επιθετικός της Φούλαμ βρήκε ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα ισοφαρίζοντας εκ νέου για την ομάδα του, για να έρθει 8 λεπτά αργότερα ο πρώην μεταγραφικός στόχος του Παναθηναϊκού, ο Αντούνα για να κάνει το 2-3.

Οι Μεξικανοί δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα τους, αφού το τελικό 3-3 έγινε για το Ουζμπεκιστάν στο 90+2.