Πρωταθλήτρια Ευρώπης U19 η Πορτογαλία

Η Πορτογαλία νίκησε 4-3 στην παράταση την Ιταλία και κατέκτησε το Euro U19 για τέταρτη φορά στην ιστορία της.

Η Πορτογαλία είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης στο ποδόσφαιρο για παίκτες ηλικίας κάτω των 19 ετών. Στον τελικό της διοργάνωσης, που φιλοξενήθηκε στο «OmaSP Stadion» του Σεϊναγιόσκι στην Φινλανδία, οι νεαροί Ίβηρες επικράτησαν με 4-3 της Ιταλίας στην παράταση, καθώς στα 90 λεπτά οι δύο ομάδες ανεδείχθησαν ισόπαλες 2-2.

Η Πορτογαλία άνοιξε το σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Ζοάο Φελίπε. Ο Φρανσίσκο Τρινκάο έκανε το 2-0 για τους Ίβηρες στο 72′, αλλά η «σκουάντρα ατζούρα» με δύο γκολ του Κιν μέσα ισάριθμα λεπτά (75′ και 76′) έφθασε στην ισοφάριση κι έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί, η Πορτογαλία ανέκτησε το προβάδισμα με γκολ του Ζοάο Φιλίπε στο 104′, η εθνική ομάδα της γειτονικής χώρας ισοφάρισε σε 3-3 με τον Σκαμάτσα στο 107′ κι ο Πέδρο  διαμόρφωσε το τελικό 4-3 στο 109′.