Ισπανία – Κροατία 6-0

Οι ανανεωμένοι Ισπανοί, διέλυσαν την Κροατία με το βαρύ 6-0, για τη δεύτερη αγωνιστική του Nations Legaue.

Η Ισπανία υποδέχτηκε στο Έλτσε τη δευτεραθλήτρια κόσμου Κροατία, για τη δεύτερη αγωνιστική του 1ου Ομίλου και τι διέσυρε με 6-0. Η ανανεωμένη ομάδα του Λουίς Ενρίκε με βασικούς παίκτες όπως ο Γκαγιά, ο Νάτσο, ο Σεμπάγιος και ο Ροδρίγο, έκανε ό,τι ήθελε τους Κροάτες.

Το πρώτο 20λεπτο των Κροατών ήταν σούπερ, αλλά σε τρεις πολύ καλές στιγμές δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ. Μετά ως δια μαγείας όλα άλλαξαν. Χαρακτηριστικό είναι πως μόλις στο 35’ το ματς βρισκόταν στο 3-0, με τα τέρματα των Σαούλ (24’), Ασένσιο (33’) και αυτογκόλ του Κάλινιτς (35’). Οι γηπεδούχοι όμως δεν σταμάτησαν λεπτό να παίζουν και τιμώρησαν κάθε ολιγωρία των Κροατών.

Στο 49’ ο Ροδρίγο έκανε το 4-0, στο 57’ ο Ράμος έκανε το 5-0 και ο Ίσκο διαμόρφωσε το τελικό 6-0 στο 70’. Παίκτης ορχήστρα για τη Λα Ρόχα ήταν ο Μάρκο Ασένσιο της Ρεάλ που πέτυχε ένα γκολ και έφτιαξε άλλα τρία για τους συμπαίκτες του.