Φαβορί η Ριέκα για αντίπαλος του ΠΑΟΚ, αν προκριθεί (vid)

Η Ριέκα κατάφερε να φύγει με την ισοπαλία από την έδρα της Χιμπέρνιαν (1-1) και να αποκτήσει το πάνω χέρι στο ζευγάρι που θα αντιμετωπίσει είτε τον ΠΑΟΚ είτε την Μποέμιαν στα play off του Conference League.

Το πάνω χέρι για την πρόκριση στα play off του Europa Conference League, όπου θα αντιμετωπίζει τον νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ – Μποέμιαν απέκτησε η Ριέκα, φεύγοντας με την ισοπαλία από το Εδιμβούργο (1-1 με την Χιμπέρνιαν).

Η Χιμπέρνιαν ήταν πολύ ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες της, έχοντας μάλιστα και ένα δοκάρι.

Οι Κροάτες κόντρα στη ροή του παιχνιδιού άνοιξαν το σκορ στο 61ο λεπτό με μια κοντινή κεφαλιά του Γκανέζου Αμπέμ, όμως δεν κατάφεραν να κρατήσουν για πολύ το προβάδισμα. Μόλις 6 λεπτά μετά, ο Ντόιλ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.