Η ομιλία του τερματοφύλακα της Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ πριν το ματς με τη Λίβερπουλ (vid)

Δείτε την εμψυχωτική ομιλία του Άνθονι Μόρις πριν το ματς με τη Λίβερπουλ για τους ομίλους του Europa League.

Η Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ πέτυχε μία σπουδαία νίκη απέναντι στη Λίβερπουλ για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League.

Οι Βέλγοι ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και παρόλο που ο Γιούργκεν Κλοπ έδωσε χρόνο συμμετοχή στα… δεύτερα δεν μειώνει την προσπάθεια των γηπεδούχων. Αρχικά, ο Αμούρα άνοιξε το σκορ στο 32′ και εφτά λεπτά αργότερα ο Κουάνσα ισοφάρισε σε 1-1. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Πουέρτας διαμόρφωσε το τελικό 2-1, αποτέλεσμα που έδωσε την πρόκριση στα playoffs του Europa Conference League.

Η βέλγικη ομάδα ήθελε τουλάχιστον μία ισοπαλία ώστε να μην χρειάζεται να ανησυχεί για το άλλο ματς του ομίλου ανάμεσα σε Τουλούζ και Λιντζ και κερδίζοντας δεν έριξε ιδρώτα. Ωστόσο πριν τον αγώνα ο τερματοφύλακας της Ουνιόν, Άνθονι Μόρις θέλησε να εμψυχώσει τους συμπαίκτες και φαίνεται πως το κατάφερε κρίνοντας από το αποτέλεσμα.