Ανέστης και Γιόχανσον σήκωσαν το Κύπελλο Σουηδίας (vids)

Κυπελλούχοι Σουηδίας αναδείχθηκαν ο Γιάννης Ανέστης και ο Γιάκομπ Γιόχανσον, καθώς η Γκέτεμποργκ επικράτησε 2-1 στον τελικό της Μάλμε.

Μια σπουδαία στιγμή στην καριέρα τους έζησαν ο Γιάννης Ανέστης και ο Γιάκομπ Γιόχανσον, αφού αναδείχθηκαν Κυπελλούχοι Σουηδίας μετά τη νίκη 2-1 στον τελικό της Γκέτεμποργκ επί της Μάλμε. Αυτή ήταν η πρώτη κατάκτηση Κυπέλλου της σουηδικής ομάδας μετά από πέντε χρόνια.

Αν και η Μάλμε προηγήθηκε με τον Όλα Τόιβονεν στο 40ό λεπτό, η ομάδα του Πόγια Ασμπάγκι ισοφάρισε στο 86ο λεπτό με τον Κάρλσον και πήγε το ματς στην παράταση. Εκεί, ο Φάρνερουντ πέτυχε το λυτρωτικό γκολ στο 94ο λεπτό και έτσι χάρισε στην ομάδα του το όγδοο κύπελλο στην ιστορία της.

Μετά το Κύπελλο Ελλάδος το 2016, οι δυο πρώην ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ πανηγύρισαν την κατάκτηση ακόμα ενός τροπαίου.

Να σημειωθεί ότι ο Ανέστης έπαιξε βασικός και μάλιστα δέχτηκε και κίτρινη κάρτα προς το τέλος για διαμαρτυρίες, ενώ ο Γιόχανσον ήταν εκτός αποστολής.