Νταντί Γιουνάιτεντ – Ρέιντζερς 1-2 : Ασταμάτητη η Ρέιντζερς, φουλάρει για τίτλο

Η Ρέιντζερς συνεχίζει ακάθεκτη προς τον τίτλο, καθώς πέρασε και από την έδρα της Νταντί Γιουνάιτεντ με 2-1.

Κανείς δεν φαίνεται πως μπορεί να σταματήσει την Ρέιντζερς στον δρόμο για την επιστροφή στην κορυφή του σκωτσέζικου πρωταθλήματος. Οι μπλε με μια ακόμη κυνική εμφάνιση πέρασαν και από την έδρα της σκληροτράχηλης Νταντί Γιουνάιτεντ με 2-1 και συνεχίζει να μεγαλώνει τη διαφορά από τη Σέλτικ, αφού είναι στο +16 με τη μισητή αντίπαλο όμως να έχει 3 ματς λιγότερα.

Πριν το σημερινό ματς, η Νταντί Γιουνάιτεντ ήταν ανίκητη στα τέσσερα τελευταία, εντός έδρας, παιχνίδια της, αλλά η ασταμάτητη, φέτος, Ρέιντζερς έβαλε «φρένο» στο σερί.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Τζέιμς Ταβερνιέρ, ο οποίος και γκολ έβαλε και ασίστ μοίρασε. Ο 29χρονος Άγγλος μπακ έχει συμμετάσχει σε 30 εφετινά γκολ της Ρέιντζερς και σήμερα ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό. Με υπέροχο σουτ, ο Λίαμ Σμιθ ισοφάρισε για τη Νταντί, αλλά, ένα λεπτό πριν το ημίχρονο, ο Ταβερνιέρ έδωσε την ασίστ στον Γκόλντσον και εκείνος με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-2. Έτσι, η ομάδα του Τζέραρντ συμπλήρωσε 26 παιχνίδια, εκτός έδρας, χωρίς ήττα.