Λεβάντε – Ατλέτικο Μαδρίτης 0-2: «Kαθάρισε» στο δεύτερο μέρος την πρόκριση

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επιβλήθηκε με σκορ 2-0 της Λεβάντε και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Copa Del Rey.

Δύο γκολ στο δεύτερο μέρος ήταν αρκετά για την Ατλέτικο Μαδρίτης ώστε να επικρατήσει με σκορ 2-0 της Λεβάντε και να πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά του Copa Del Rey.

Tα γκολ για την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε που χάρισαν τη νίκη στους «ροχιμπλάνκος» σημείωσαν οι Αλβάρο Μοράτα και Μάρκος Γιορέντε, με τον Ισπανό μέσο μάλιστα να δίνει και την ασίστ στο πρώτο τέρμα της ομάδας του.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και να έχουν περισσότερες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, ωστόσο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα με το 0-0 να παραμένει.

Στο δεύτερο μέρος η Ατλέτικο κατάφερε να καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση σκοράροντας με τον Άλβαρο Μοράτα στο 54′ για το 1-0. Οι «ροχιμπλάνκος» έψαξαν και δεύτερο τέρμα, το οποίο και βρήκαν με τον Μάρκος Γιορέντε να γράφει το 2-0 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.