Άρσεναλ-Λάτσιο 2-0 (vid)

Με τους Παπασταθόπουλο και Μαυροπάνο να περνάνε ως αλλαγή στο 77', η Άρσεναλ νίκησε τη Λάτσιο με 2-0

Η Άρσεναλ στο τελευταίο της φιλικό πριν το ξεκίνημα της Πρέμιερ Λιγκ, επικράτησε της Λάτσιο με 2-0. Σκόρερ για τους «κανονιέρηδες» ήταν Ρις Νέλσον στο 17′ και ο Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ στο 63′. Οι Έλληνες των Λονδρέζων πέρασαν ως αλλαγές αμφότεροι στο 77ο λεπτό, ενώ ο επίσης γνώριμος μας, Σίλβιο Προτό αγωνίστηκε για τους «Λατσιάλι» και στα 90 λεπτά. Μάλιστα ο πρώην τερματοφύλακας του Ολυμπιακού έκανε μία πολύ καλή εμφάνιση, παρά την ήττα της ομάδας του, καθώς σταμάτησε σε αρκετές περιπτώσεις τους παίχτες της Άρσεναλ.

Τώρα για την Άρσεναλ σειρά παίρνει το Πρωτάθλημα, με την πρεμιέρα να είναι στις 12 Αυγούστου απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι στο «Έμιρεϊτς». Από την άλλη η Σέριε Α ξεκινάει μία εβδομάδα μετά, με τη Λάτσιο να υποδέχεται στο «Ολίμπικο» τη Νάπολι στις 18 Αυγούστου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Άρσεναλ: Λένο, Τσέιμπερς (77′ Μαυροπάνος), Χόλντινγκ (77′ Παπασταθόπουλος), Ιβόμπι (63′ Οζίλ), Λακαζέτ (77′ Σμιθ Ρόου), Λιχτστάινερ (63′ Μπεγερίν), Μέιτλαντ-Νάιλς (46′ Γκεντουζί), Νκετιά (46′ Ομπαμεγιάνγκ), Τορέιρα (63′ Μεχιταριάν), Τζάκα (63′ Ελνένι)

Λάτσιο (Στα πρώτα 70 λεπτά): Προτό, Ασέμπι, Αλμπέρτο, Μπάστα, Καϊσέδο, Λούκας, Λούλιτς, Μούρτζια, Παρόλο, Ράντου, Γουάλας
(Στα τελευταία 20 λεπτά): Προτό, Μπάστος, Ράμος, Κάσερες, Πάτριτς, Κατάλντι, Μπάντελι, Μολίνκοβιτς-Σάβιτς, Ντουρμίσι, Νέτο, Κορέα