Νιούπορτ – Μάντσεστερ Σίτι 1-4 (vid)

Μπορεί να ζορίστηκε για ένα ημίχρονο, ωστόσο η Σίτι κατάφερε να δείξει την ανωτερότητα της στον αγωνιστικό χώρο και να επικρατήσει της Νιούπορτ με 4-1, παίρνοντας την πρόκριση για τους «8» του Κυπέλλου Αγγλίας.

Την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Αγγλίας πανηγύρισε η Μάντσεστερ Σίτι, καθώς επικράτησε της Νιούπορτ εκτός έδρας με 4-1.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντέξουν στην πίεση της Πρωταθλήτριας Αγγλίας για 51΄ λεπτά, καθώς σε αυτό το χρονικό σημείο ο Λιρόι Σανέ έλυσε τον γόρδιο δεσμό. Από εκεί και πέρα, οι «πολίτες» απαλλαγμένοι από το άγχος του έλεγξαν καλύτερα το παιχνίδι και με το γκολ του Φιλ Φόντεν στο 75΄ καθάρισαν την υπόθεση νίκη.

Ωστόσο, η Νιούπορτ έβγαλε από αυτό το σημείο και ύστερα αντίδραση και κατάφερε να μειώσει με τον Αμόντ στο 88΄. Ωστόσο, αυτό το τέρμα φαίνεται να θύμωσε την Σίτι και με τους Φόντεν και Μαχρέζ να σημειώνουν από ένα τέρμα στα τελευταία λεπτά πήραν την νίκη και συνάμα την πρόκριση για τους «8» του FA.