Κόπα Άφρικα: Νιγηρία και Ανγκόλα προκρίθηκαν στα προημιτελικά

Νιγηρία και Ανγκόλα προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Κόπα Άφρικα, αποκλείοντας Καμερούν και Ναμίμπια αντίστοιχα.

Η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου της Νιγηρίας προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, επικρατώντας του Καμερούν με 2-0, χάρη στα δύο τέρματα του Αντεμόλα Λουκμάν και ένα εξαιρετικό ματς από τον Βίκτορ Οσιμέν.

Με αυτήν την νίκη, οι Νιγηριανοί διεθνείς «έσπασαν» μία δυσμενή παράδοση απέναντι στο Καμερούν και τις τρεις ήττες στον τελικό της διοργάνωσης (1984, 1988 και 2000).

Οι «Super Eagles» κυριάρχησαν απόλυτα στον αγώνα, επιβάλλοντας τον δικό τους ρυθμό και ασκώντας μεγάλη πίεση στον αντίπαλο και ειδικά στην μεσαία γραμμή.

Ο Οσιμέν γνώρισε την αποθέωση από τους χιλιάδες φιλάθλους που βρέθηκαν στο σχεδόν γεμάτο γήπεδο «Felix Houphouët Boigny» και στο 36ο λεπτό έδωσε ασίστ στον Λουκμάν ο οποίος άνοιξε το σκορ, ενώ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 90ο λεπτό.

Στον άλλο αγώνα της ημέρας για τους «16» της διοργάνωσης, η Ανγκόλα προκρίθηκε εύκολα, επικρατώντας με 3-0 της Ναμίμπια.