Έδωσε βαθμό και πρόκριση στο Εκουαδόρ η Βραζιλία (1-1) – Πέρασε και το Περού (1-0)

Το Εκουαδόρ κατάφερε να πάρει έναν τεράστιο βαθμό απέναντι στη Βραζιλία των πολλών αλλαγών, κλειδώνοντας έτσι μία θέση στα νοκ άουτ του Copa America. «Τρίποντο» πρόκρισης και για το Περού που επικράτησε με 1-0 της Βενεζουέλας.

Βραζιλία – Εκουαδόρ 1-1

Βαθμός πρόκρισης για το Εκουαδόρ. Τεράστια… ισοπαλία για τον Ισημερινό, καθώς κατάφερε να «κλέψει» έναν μεγάλο βαθμό από τη Βραζιλία των πολλών αλλαγών, εξασφαλίζοντας έτσι μία θέση μαζί με τη «Σελεσάο» στα νοκ άουτ του Copa America.

Παρότι η ομάδα του Τίτε ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, το Εκουαδόρ βρήκε γκολ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, κερδίζοντας έτσι μία θέση στην επόμενη φάση. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και άρχισαν να απειλούν με σουτ έξω από την περιοχή.

Τελικά το γκολ ήρθε από την άμυνα, με τον Έντερ Μιλιτάο να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά και να γράφει το 1-0 στο 37ο λεπτό, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με το… καλησπέρα του δευτέρου ημιχρόνου, το Εκουαδόρ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Ο Μένα σκόραρε στο 53ο λεπτό και ισοφάρισε για την ομάδα του νωρίς στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

Η Σελεσάο προσπάθησε να πάρει ξανά το προβάδισμα, ωστόσο οι ποδοσφαιριστές του Τίτε δεν μπόρεσαν να βρουν δεύτερο τέρμα με το 1-1 να μένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Βενεζουέλα – Περού 0-1

«Τρίποντο» πρόκρισης και για το Περού, που επικράτησε με 1-0 της Βενεζουέλας και κλείδωσε έτσι τη δικιά της θέση στα νοκ άουτ της διοργάνωσης. Σε ένα αρκετά κλειστό ματς, το Περού κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 48ο λεπτό με τον Καρίγιο και από εκεί και πέρα κράτησε το σκορ και παρότι η Βενεζουέλα πίεσε, κατάφερε να πάρει τη νίκη και να εξασφαλίσει έτσι μία θέση για την επόμενη φάση του Copa America.