Αργεντινή: Αγριος ξυλοδαρμός διαιτητή από παίκτη! (vid)

Βάναυση επίθεση ποδοσφαιριστή σε διαιτητή στην Αργεντινή, επειδή απέβαλε συμπαίκτη του.

Για πολλοστή φορά, το ποδόσφαιρο της Αργεντινής στιγματίζεται από σοβαρά επεισόδια. Συγκεκριμένα το ματς της Club Mitre και της Sporting de Santo Pipó για τον τελικό της Liga de Posadas δεν τελείωσε ποτέ καθώς μαινόμενος ποδοσφαιριστής… ξάπλωσε στο έδαφος τον διαιτητή!

Λίγα λεπτά πριν από το φινάλε κι ενώ οι γηπεδούχοι προηγούνταν με σκορ 3-1, ο διαιτητής Γκαμπριέλ Κορτίνες απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον ποδοσφαιριστή της Sporting, Ματίας Μπενίτες.

Τότε ο συμπαίκτης του, Λουίς Μασιέλ «αφηνίασε» και στράφηκε εναντίον του διαιτητή γρονθοκοπώντας τον δίχως έλεος.

Αποτέλεσμα ήταν ο διαιτητής να διακομισθεί στο νοσοκομείο και ο δράστης να συλληφθεί και να οδηγηθεί στο τοπικό αστυνομικό τμήμα.

«Είμαι πολύ λυπημένος. Κοίταξα το χρονόμετρο, απέμενε ενάμιση λεπτό και τότε δέχτηκα εκείνο το χτύπημα που με έριξε αναίσθητο στο έδαφος. Εγώ από την πλευρά μου ήμουν ευχαριστημένος από το παιχνίδι που είχα κάνει» είπε ο άτυχος διαιτητής από το νοσοκομείο.