Θέλτα – Βαγιαδολίδ 1-1 : «Ξέρανε» τη Βαγιαδολίδ στο φινάλε η Θέλτα

Στην τελευταία φάση του αγώνα, οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ, παίρνοντας την ισοπαλία (1-1).

Σοκ στο 90+4 για τη Βαγιαδολίδ, με την Θέλτα να της κλέβει τη… μπουκιά μέσα από το στόμα.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, οι γηπεδούχοι πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1), αφήνοντας με το… παράπονο τη Βαγιαδολίδ.

Με αυτή την ισοπαλία, η ομάδα του Βίγκο παρέμεινε στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 30 πόντους, ενώ από την άλλη, το σύνολο του Σέρτζιο κινδυνεύει, καθώς βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού.

Στο 16ο λεπτό μετά από διαδοχικά λάθη στην άμυνα της Θέλτα, ο Βάισμαν έκανε το σουτ από αριστερά αλλά ο Μπλάνκο έδιωξε σωτήρια, ενώ στο 38’ το σουτ του Μάγιο από πλάγια δεξιά, πέρασε λίγο έξω.

Στο 70ο λεπτό, ο Βάισμαν έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής και ο Μπλάνκο έσωσε αλλά στην επαναφορά ο Ορεγιάνα πλάσαρε εξ επαφής για το 0-1.

Όμως στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 90+4’ ο Άσπας εκτέλεσε το φάουλ και ο Μουρίγιο με κεφαλιά έκανε το 1-1.

ΘΕΛΤΑ: Μπλάνκο, Μουρίγιο, Μάγιο, Μαρτίν (75’ Φερέιρα), Αραούχο (66′ Αϊντού), Τάπια, Μπράις Μέντεθ, Ντένις Σουάρεθ (55’ Μπαέθα), Σολάρι (55’ Χορδάν), Άσπας, Μίνα

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Ρομπέρτο, Γιάνκτο (79’ Λουίς Πέρεθ), Χοακίν, Μπρούνο, Ολάθα, Πλάνο, Αλκαράθ (86’ Φέντε Σαν Εμετέριο), Μέσα, Ορεγιάνα (86’ Νάτσο), Βάισμαν (79’ Ελ Γιαμίκ), Γκουαρντιόλα