Μαγιόρκα – Βαλένθια 0-1

Χάρη στην γκολάρα του Παουλίστα η Βαλένθια επικράτησε με 1-0 της Μαγιόρκα στο νησί και επέστρεψε στις νίκες μετά από οκτώ αγωνιστικές.

Επιτέλους νίκη για τη Βαλένθια που μετά από οκτώ αγωνιστικές, πήρε τρίποντο (το πρώτο στο 2022) με το 1-0 στη έδρα της Μαγιόρκα.

Το γκολ ήρθε από τα αποδυτήρια αφού μόλις στο 4′ ο Παουλίστα έπιασε ένα τρομερό σουτ από μακριά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 που έμεινε μέχρι το τέλος.

Η Μαγιόρκα είχε ευκαιρίες για να πετύχει γκολ, αλλά δεν τα κατάφερε ενώ οι «νυχτερίδες» τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μορίμπα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με δύο κίτρινες.

Μαγιόρκα: Ρίκο, Μαφέο (62′ Γκονζάλες), Βαλιέντ, Ράιγιο, Χάουμε Κόστα, Σεβίγια (77′ Πρατς), Σάντσεθ (71’Σεντλάρ), Κούμπο, Ντάνι Ροντρίγκες (71′ Λι), Άνχελ (62′ Εντιαγέ), Μουρίκι

Βαλένθια: Μαμαρντασβίλι, Ντιακαμπί, Γκάμπριελ Παουλίστα, Αλντερέτε, Μούσα, Σολέρ (90’+1 Κομέρ), Ράσιτς (77′ Γκιλαμόν), Φουλκέρ, Ούγκο Ντούρο (57′ Μορίμπα), Χιλ (78′ Χέλντερ Κόστα), Μάξι Γκόμεθ