Με γκολ-δώρο στις καθυστερήσεις νίκησε η Οσασούνα (1-0)

Η Οσασούνα επικράτησε με σκορ 1-0 της Αλαβές με γκολ στις καθυστερήσεις

Ένα γκολ… ευγενική χορηγία του Μπούντιμιρ στο 92′ έφτανε στην Οσασούνα για να νικήσει με σκορ 1-0 την Αλαβές.

Με αυτή τη νίκη η Οσασούνα διατηρείται στην πρώτη δεκάδα της βαθμολογίας της La Liga.

Η ουραγός Αλαβές έψαχνε επειγόντως βαθμούς και μπήκε πολύ δυνατά, χάνοντας ευκαιρία στο 2′, σε κεφαλιά του Χοσέλου. Η Οσασούνα είχε τη δική της καλή στιγμή, λίγα λεπτά αργότερα, σε κεφαλιά του Τόρο, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν πέναλτι, στο 37ο λεπτό, για κράτημα του Ναβάρο στον Άβιλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρουμπέν Γκαρσία, αλλά, εκείνος νικήθηκε από τον γκολκίπερ Πατσέκο και σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.

Στη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο Μπούντιμιρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά, το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Τελικά, στο 92ο λεπτό, ο Τόρες άλλαξε, πολύ ωραία, το παιχνίδι και πάσαρε στον Μπάρχα, εκείνος μπήκε στη μεγάλη περιοχή της Αλαβές, μπερδεύτηκε, ο Ναβάρο έμοιαζε να ελέγχει την μπάλα, αλλά την έδωσε σε αντίπαλο, στον Σάντσεθ συγκεκριμένα, που πάσαρε στον Μπούντιμιρ και αυτός πλάσαρε για το 1-0.

ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Χερέρα, Βιδάλ (86′ Μαρτίνεθ), Ερνάντεθ, Νταβίντ Γκαρσία, Κότε (61′ Σάντσεθ), Μονκαγιόλα, Τόρο, Πέρεθ (61′ Τόρες), Άβιλα (86′ Μπάρχα), Ρουμπέν Γκαρσία (61′ Κίκε Γκαρσία), Μπούντιμιρ

ΑΛΑΒΕΣ: Πατσέκο, Λαγκουάρντια, Λετζέν, Ναβάρο, Τενάλια (81′ Ντουάρτε), Εσκαλάντε (81′ Μογιά), Λουμ, Ριόχα, Βαγιέχο (66′ Πελίστρι), Μέντες (76′ Πίνα), Χοσέλου