Σοσιεδάδ – Χετάφε 2-0: Σταθερά για το… σεντόνι οι Βάσκοι

Σε τροχιά τετράδας παραμένει η Σοσιεδάδ που νίκησε με 2-0 τη Χετάφε στο Σαν Σεμπαστιάν.

Μόλις τη δεύτερη νίκη της στα τελευταία εννέα ματς που έχει δώσει σε όλες τις διοργανώσεις πέτυχε η Σοσιεδάδ, η οποία επικράτησε με 2-0 της Χετάφε στο Σαν Σεμπαστιάν και συνεχίζει να έχει το «πάνω χέρι» για την έξοδο στο Champions League, καθώς ξέφυγε (προσωρινά) με +6 από την 5η της βαθμολογίας, Μπέτις, που, όμως, έχει ένα ματς λιγότερο.

Οι Βάσκοι προηγήθηκαν με τον Οϊαρθάμπαλ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με το διεθνή επιθετικό να μην μπορεί να νικήσει στο πέναλτι που εκτέλεσε το γκολκίπερ των Μαδριλένων, αλλά στάθηκε τυχερός, καθώς πήρε το «ριμπάουντ» και σκόραρε.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία σε μία από τις αντεπιθέσεις που έκαναν να πετύχουν και δεύτερο γκολ με τον Κούμπο, «κλειδώνοντας» επί της ουσίας τη νίκη τους και μη επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να πάρουν έστω το βαθμό που θα τους έδινε βαθιά ανάσα.

Σοσιεδάδ: Ρεμίρο, Μουνιόθ, Πατσέκο, Λε Νορμάν, Γκοροσάμπελ, Γκεβάρα(46’ Ιγιαραμέντι), Μερίνο, Μέντεθ(82’ Ελουστόντο), Σίλβα(83’ Τσο), Οριανθάμπαλ(66’ Σέρλοθ), Κούμπο(66’ Μπαρενετσέα)

Χετάφε: Σόρια, Σουάρεθ(72’ Ιγκλέσιας), Τζένε, Αλντερέτε, Ντουάρτε, Πόρτου, Μαξίμοβιτς(72’ Βιγιάρ), Μίγια(58’ Αλγκόμπια), Μουνίρ(72’ Αλενιά), Ουνάλ, Μαγιοράλ(86’ Σεοάνε)