Αλμερία – Μπιλμπάο 1-2: Σε τροχιά Ευρώπης οι Βάσκοι

Η Μπιλμπάο νίκησε με 2-1 την Αλμερία και συνεχίζει να ελπίζει για έξοδο στην Ευρώπη.

Κυνική κι όσο αποτελεσματική χρειαζόταν, η Αθλέτικ Μπιλμπάο πέρασε πολύ πιο εύκολα απ΄ ό,τι δείχνει το τελικό 2-1 απ’ την έδρα της Αλμερία, στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής, και μπήκε ακόμη πιο «γερά» στη μάχη για τα ευρωπαϊκά «εισιτήρια», διεκδικώντας πια (υπό προϋποθέσεις) ακόμη και την 4η θέση (στο -5 απ’ τη Σοσιεδάδ).

Οι Βάσκοι πήραν προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 9ο λεπτό με εξαιρετικό τελείωμα του Νίκο Γουίλιαμς από σέντρα του Σανσέτ και «καθάρισαν» την τρίτη σερί νίκη τους (και τέταρτη στα τελευταία 5 ματς) στη La Liga με τον Ντε Μάρκος (ξανά από ασίστ του Σανσέτ). Η Αλμερία -που παραμένει οριακά πάνω απ’ την επικίνδυνη ζώνη- μείωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Θεντέγες, αλλά δεν είχε χρόνο για κάτι περισσότερο.

Αλμερία: Φερνάντο Μαρτίνεθ, Έλι, Μπάμπιτς (74’ Πόθο), Τσούμι, Σεντεγιές, Μελέρο (64’ Βινίσιους), Ρομπερτόνε, Πουτσμάλ (56’ Εμπαρμπά), Σαμού Κόστα, Μπαπτιστάο (64’ Πορτίγιο), Σουάρεθ (74’ Σόουζα)

Μπιλμπάο: Σιμόν, Γιούρι, Ντε Μάρκος, Γεράι, Μαρτίνεθ, Αντέρ (62’ Θάραγα), Σάνσετ (81’ Βενσεδόρ), Βέσγα, Ι.Ουίλιαμς (46’ Μπερενγκέρ), Ν.Ουίλιαμς (81’ Ραούλ Γκαρσία), Γουρουθέτα (88’ Βιβιάν)