Άρσεναλ – Μπαρτσελόνα 5-3: Φιλική πεντάρα κατά των «μπλαουγκράνα» (vid)

Η Άρσεναλ επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 5-3 σε φιλικό της Αμερικής, με δύο γκολ του Τροσάρ και χαμένο πέναλτι από τον Σάκα.

Στη φιλική αναμέτρηση μεταξύ της Άρσεναλ και της Μπαρτσελόνα στην περιοδεία της Αμερικής, οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν των «μπλαουγκράνα» με 5-3.

Το σκορ άνοιξε ο Λεβαντόφσκι για τους Καταλανούς στο 7ο λεπτό, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση από τον Σάκα.

Ο ίδιος παίκτης είχε την ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του στο 22′, όμως αστόχησε από την άσπρη βούλα, με το σκορ να παραμένει 1-1.

Δέκα λεπτά μετά το χαμένο πέναλτι, ο Ραφίνια έκανε το 2-1 για την Μπαρτσελόνα, αλλά δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου ο Χάβερτς έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Ο Τροσάρ σκόραρε στο 55′ και στο 78′, κάνοντας το 4-2, με την μόνη «απάντηση» από τους «μπλαουγκράνα» να έρχεται από τον Φεράν Τόρες για το 4-3, πριν ο Φάμπιο Βιέιρα διαμορφώσει το τελικό 5-3.