Χετάφε – Αλαβές 1-0: Πρώτο «τρίποντο» με υπογραφή Μαγιοράλ (vid)

Με γκολ του Μπόρχα Μαγιοράλ έξι λεπτά πριν την συμπλήρωση των ενενήντα, η Χετάφε νίκησε την Αλαβές με 1-0 και πέτυχε της πρώτη της νίκη στη LaLiga.

Το πέναλτι του Μπόρχα Μαγιοράλ στο 84ο λεπτό στάθηκε αρκετό για να φέρει το πρώτο «τρίποντο» της σεζόν στην Χετάφε, με το τελικό 1-0 επί της Αλαβές στο «Αλφόνσο Πέρεθ».

Οι γηπεδούχοι με μόλις ένα βαθμό μετά από τις δύο πρώτες αγωνιστικές ήθελαν περισσότερο τη νίκη από την αντίπαλό τους, που παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να μην δεχτεί γκολ και να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 64΄ με την κεφαλιά του Αμπκάρ να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι, αφού προηγήθηκε η απόκρουση του τερματοφύλακα Σόρια. Η ομάδα του Χιμένεθ, όμως, κατάφερε τελικά να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα με το πέναλτι του Μαγιοράλ, έξι λεπτά πριν από το 90΄.