Λας Πάλμας – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-1: Έχασαν την ευκαιρία να πιάσουν κορυφή οι «Ροχιμπλάνκος»

Η Λας Πάλμας πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη με 2-1 κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης και πλησίασε στον 1 βαθμό από τις ευρωπαϊκές θέσεις, με τους «Ροχιμπλάνκος» να χάνουν την ευκαιρία να βρεθούν στην κορυφή.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης γνώρισε μόλις την 2η ήττα της μέσα στη σεζόν, με 2-1 από τη Λας Πάλμας να πετυχαίνει μία τεράστιας σημασίας νίκη, που την φέρνει μία ανάσα από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

H ομάδα από τα Κανάρια Νησιά, έδειξε τη δυναμική της και επιβεβαίωσε την εκπληκτική σεζόν που πραγματοποιεί, με τη νίκη κόντρα στην ομάδα του Σιμεόνε.

Ο Κίριαν στο 51ο λεπτό άνοιξε το σκορ, για τη Λας Πάλμας, με τον Ραμίρεθ να κάνει το 2-0, με σουτ στην κλειστή γωνία του Όμπλακ στο 75′. Το μόνο που κατάφερε η Ατλέτικο ήταν να μειώσει με τον μόνιμο σκόρερ της την Μοράτα στο 83ο λεπτό.

Η Λας Πάλμας ανέβηκε στην 9η θέση, με 17 βαθμούς, ίδιους με την 7η Βαγιεκάνο. Οι «Ροχιμπλάνκος» έμειναν στους 25 βαθμούς, τρεις πίσω από τις πρωτοπόρους Ρεάλ και Χιρόνα.