Λας Πάλμας – Αλαβές 2-0: Έβαλε τέλος στο αήττητο σερί της Χετάφε

Μετά από δύο μήνες που η Χετάφε «έτρεχε» ένα αήττητο σερί, γνώρισε την ήττα με 2-0 από την Λας Πάλμας, που πλησιάζει τα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Η Λας Πάλμας κατάφερε να σταματήσει το εντυπωσιακό αήττητο σερί της Χετάφε από τα τέλη Σεπτεμβρίου και με νίκη 2-0, την προσπέρασε στη βαθμολογία και πλησίασε στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Το γκολ του Αραούχο στο 43΄, σε συνδυασμό με την αποβολή του Αλντερέτε στο 46΄, «έγειραν την πλάστιγγα» υπέρ της Λας Πάλμας, η οποία πέτυχε μεγάλη νίκη επί της Χετάφε με 2-0, στο ματς με το οποίο άνοιξε η «αυλαία» της 15ης αγωνιστικής της LaLiga.

Μετά από 8 αγωνιστικές (6 ισοπαλίες και 2 νίκες) το αήττητο σερί των Μαδριλένων σταμάτησε στα «Εστάντιο Γκραν Κανάρια», όπου η Λας Πάλμας εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την αριθμητική της υπεροχή, «κλειδώνοντας» το «τρίποντο» στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με το γκολ του Ερέρα, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή στο 88′.

Η Λας Πάλμας έφτασε τους 21 βαθμούς μετά από 15 παιχνίδια, ενώ η Χετάφε έμεινε στους 19.