Αλαβές – Λας Πάλμας 0-1: Σπουδαίο διπλό για τους νησιώτες που… βλέπουν Ευρώπη

Η Λας Πάλμας επικράτησε με 1-0 στην έδρα της Αλαβές και κάνει όνειρα ακόμη και για έξοδο στην Ευρώπη.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη για τη Λας Πάλμας που επικράτησε με 1-0 της Αλαβές για τη 16η αγωνιστική της La Liga και κάνει όνειρα Ευρώπης.

Oι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και έχασαν δύο τεράστιες ευκαιρίες με τον Ομοροντιον, αλλά αυτή που σκόραρε ήταν η Λας Πάλμας με ωραίο σουτ του Κίριαν Ροντρίγκεθ στο 31′.

Η Αλαβές είδε δύο γκολ του Ομοροντιόν να ακυρώνονται ως οφσάιντ μέσω VAR στο δεύτερο μέρος ενώ είχε και δοκάρι στις καθυστερήσεις με τον Σόλα, με το 0-1 να μην αλλάζει μέχρι το φινάλε.

Αλαβές: Σιβέρα, Γκοροσάμπελ, Αμπκάρ (86′ Τενάγλια), Ράφα Μαρίν, Χάβι Λόπεθ, Μπλάνκο (75′ Κίκε Γκαρθία), Γκουριντί, Ρέμπαχ (63′ Σόλα), Ριόχα (86′ Ροπέρο), Χάτζι (63′ Μπεναβίντες), Σάμου

Λας Πάλμας: Βαγιές, Αραούχο, Σαούλ Κόκο, Μαρμόλ, Σέρχι Καρντόνα, Κίριαν Ροντρίγκες, Μουνιόθ, Λοϊοντάις (62′ Περόνε), Μουνίρ (75′ Χερέρα), Μολέιρο (87′ Ραμίρες), Μαρκ Καρντόνα (62′ Μάρβιν)