Πήρε βαθμό στο «Μεστάγια» η Μαγιόρκα (0-0) – Εύκολο διπλό η Οσασούνα (0-3)

Η Μαγιόρκα στάθηκε όρθια στο «Μεστάγια» και πήρε 0-0 από τη Βαλένθια ενώ η Οσασούνα πέρασε εύκολα με 3-0 από την έδρα της ουραγού Αλμερίας.

«Σκόνταψε» στο «Μεστάγια» η Βαλένθια απέναντι στη Μαγιόρκα (0-0), χάνοντας σημαντικό έδαφος στη μάχη που δίνει για την εξασφάλιση ενός ευρωπαϊκού «εισιτηρίου». Με μόλις ένα «τρίποντο» στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές, μετά το 1-0 από τη Βιγιαρεάλ, οι «νυχτερίδες» θα πρέπει να συνέλθουν άμεσα εάν θέλουν να προλάβουν το «τρένο» της Ευρώπης.

Την προσεχή Πέμπτη (4/04) θα δώσουν το εξ αναβολής ματς με την Γρανάδα, σε έναν «τελικό» που θα κρίνει πολλά για τη συνέχεια. Η Μαγιόρκα πήρε ένα σημαντικό βαθμό στην προσπάθειά της να απομακρυνθεί ακόμη περισσότερο από τις τελευταίες θέσεις, αλλά το σημαντικότερο για τους «νησιώτες» ήταν η τόνωση της ψυχολογίας των παικτών όσο πλησιάζει ο τελικός του Copa del Rey με την Αθλέτικ Μπιλμπάο (6/04).

Εύκολο έργο είχε η Οσασούνα στην έδρα της ουραγού Αλμερία, την οποία νίκησε 3-0, σε αναμέτρηση για την 30η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» ουσιαστικά το ματς από το πρώτο δεκάλεπτο, χάρη στα τέρματα των Αρνάιθ και Μπούντιμιρ, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο β΄ ημίχρονο ο Μουνιόθ.