Χετάφε- Μαγιόρκα 1-2: Φινάλε με νίκη- ανατροπή στο «Αλφόνσο Πέρεθ»

Η Μαγιόρκα έκανε την ανατροπή και επιβλήθηκε με 2-1 της Χετάφε μέσα στο «Αλφόνσο Πέρεθ» με δυο γκολ από το 90 και μετά.

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε την χρονιά της η Μαγιόρκα στην La Liga, καθώς επιβλήθηκε με ανατροπή 2-1 επί της Χετάφε στο «Αλφόνσο Πέρεθ» στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Αλβαρες στο 48ο λεπτό, αλλά η Μαγιόρκα πρώτα ισοφάρισε με τον Μουρίτσι (90′) και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μαφέο έκανε την ανατροπή και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη.

Να σημειωθεί πως το ματς διακόπηκε στο 75′ περίπου για δέκα λεπτά και οι φίλαθλοι «πάγωσαν» στις κερκίδες, μετά από σφοδρή σύγκρουση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Νταβίντ Σόρια, με τον Λαρίν της Μαγιόρκα.

Ο Σόρια τραυματίστηκε στο κεφάλι και χρειάστηκε τις πρώτες βοήθειες και αποχώρησε υποβασταζόμενος από το γήπεδο με ασθενοφόρο, με τη Χετάφε να ανακοινώνει πως υπέστη διάσειση.

Ο παίκτης αναγκάστηκε να διακομιστεί στο νοσοκομείο για εξετάσεις προκειμένου να διαπιστωθεί αν έχει πάθει περαιτέρω ζημιά πέραν της διάσεισης.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 38ης και τελευταίας αγωνιστικής της La Liga και η βαθμολογία:

Τζιρόνα-Γρανάδα 7-0

Οσασούνα-Βιγιαρεάλ 1-1

Σοσιεδάδ-Ατλέτικο Μαδρίτης 0-2

Αλμερία-Κάντιθ 6-1

Ράγιο Βαγεκάνο-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-1

Ρεάλ Μαδρίτης-Μπέτις 0-0

Χετάφε-Μαγιόρκα 1-2