Ουέσκα-Ρεάλ Μαδρίτης 0-1

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με το ισχνό 1-0 της ουραγού της βαθμολογίας Ουέσκα χάρη στο γκολ του Γκάρεθ Μπέιλ και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας

Η Ρεάλ Μαδρίτης θεωρητικά είχε εύκολο απόγευμα κόντρα στην νεοφώτιστη Ουέσκα, ωστόσο οι Μαδριλένοι έφτασαν με άγχος στην επικράτηση χάρη στο γκολ του Γκάρεθ Μπέιλ στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης μετά την σέντρα του Οντριοθόλα. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης με αυτή τη νίκη και σε συνδυασμό με την ήττα της Αλαβές από την Ατλέτικο Μαδρίτης το Σάββατο (09/12), ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας  με 26 βαθμούς.

Η ομάδα της ισπανικής πρωτεύουσας δεν έπεισε ξανά. Ο Κουρτουά διαφύλαξε το προβάδισμά της στο 17′, αρνούμενος το γκολ στον Αβίλα, στο 47′ ο Μαλέρο έχασε τεράστια ευκαιρία όταν από πλεονεκτική θέση πλάσαρε άουτ, Ερνάντες και Λόνγκο στην εκπνοή δεν κατάφερε να φέρουν το ματς στα ίσα, κι έτσι το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από το 8′ χάρη στο τέρμα του διεθνούς Ουαλού στράικερ. (ο οποίος σκόραρε έπειτα από 802 αγωνιστικά λεπτά)

Εϊμπαρ-Λεβάντε 4-4

Ματσάρα στη χώρα των Βάσκων, με οκτώ γκολ, ανατροπές και ωραίο θέαμα. Εϊμπάρ και Λεβάντε δεν σταματούσαν να… σκοράρουν.  Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς, μόλις στο 8ο λεπτό με τον Ένριχ,  οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πήγαν προηγούμενοι στ΄ αποδυτήρια με 2-1 χάρη στα γκολ των Μοράλες (9′) και Ρόμπερ (25′). Στην επανάληψη οι παίκτες της Εϊμπάρ μπήκαν στο γήπεδο «δαιμονισμένοι», πέτυχαν μέσα σε οκτώ λεπτά, τρία γκολ φθάνοντας τον δείκτη του σκορ σε 4-2. Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι η Εϊμπάρ θα έφτανε σε μια εύκολη επικράτηση, η Λεβάντε ισοφάρισε στο 75′ με τον Τόνο και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε τον βαθμό της ισοπαλία, χάρη στον Μαγιοράλ που διαμόρφωσε το τελικό 4-4!

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Λεγανές-Χετάφε 1-1 (64΄ Νιόμ – 39΄ Καμπρέρα)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Αλαβές 3-0 (25΄ Κάλινιτς, 82΄ Γκριεζμάν, 87΄ Ρόντρι)

Βαλένθια-Σεβίλη 1-1 (90΄ Ντιακαμπί – 55΄ Σαράμπια)

Βιγιαρεάλ-Θέλτα 2-3 (83΄, 87΄ Μπάκα – 44΄ Μέντες, 49΄ Γιοκουσλού, 51΄ Γκόμες)

Εσπανιόλ-Μπαρτσελόνα 0-4 (17΄, 65΄ Μέσι, 26΄ Ντεμπελέ, 45΄ Σουάρες)

Εϊμπαρ-Λεβάντε 4-4 (8′ Ενριχ, 57` Εσκαλάντε, 61` πέναλτι, 65` Κάρλες – 9` Μοράλες, 25` Ρομπέρ, 75` Τόνο, 90+1` Μαγιοράλ)

Ουέσκα-Ρεάλ Μαδρίτης 0-1 (8΄ Μπέιλ)