Οσασούνα- Σεβίλλη 1-1

Η Σεβίλλη παρότι προηγήθηκε στο σκορ και έχασε αρκετές σημαντικές ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος, έμεινε στο 1-1 με την Οσασούνα εκτός έδρας, μένοντας στο -3 από τις Ρεάλ, Μπαρτσελόνα.

Η Σεβίλλη κόλλησε στην Παμπλόνα και την έδρα της Οσασούνα, με το τελικό 1-1, να την αφήνει τρεις βαθμούς πίσω από τις πρωτοπόρους Μπαρτσελόνα- Ρεάλ Μαδρίτης.

Η ομάδα του Λοπετέγκι άνοιξε το σκορ με τον Μουνίρ στο 11ο λεπτό, με τον Ισπανό να τελειώνει ιδανικά μια εξαιρετική αντεπίθεση των φιλοξενούμενων για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να ήταν καλύτεροι, αλλά δεν πλησίαζαν απειλητικά την εστία του Βάτσλικ, με την Σεβίλλη να προσέχει τα νώτα της. Σε μια αντεπίθεση όμως, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η Οσασούνα ισοφάρισε με εξαιρετικό σουτ του συνήθη- ύποπτου Τζίμι Άντβιλα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας μονόλογος των Ανδαλουσιανών, που ιδιαίτερα μετά το 61′ και την αποβολή του Όιγιερ, έκλεισαν στα καρέ τους γηπεδούχους. Λίγο τα δοκάρια, λίγο ο Χουάν Πέρεθ και λίγο η αστοχία των φιλοξενούμενων, κράτησαν τους Σεβιγιάνους στην ισοπαλία, χάνοντας την ευκαιρία να φτάσουν μια ανάσα από την κορυφή.

Η Σεβίλλη παρέμεινε αήττητη από τις 6 Οκτώβρη στη La Liga, με την Οσασούνα από την πλευρά της να αποδεικνύει για άλλο ένα ματς ότι είναι από τις πιο «σκληροτράχηλες» του ισπανικού πρωταθλήματος.

ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Χουάν Πέρεθ, Όιερ, Νάβας, Εστουπινιάν, Νταβίντ Γκαρσία, Τόρες, Μπράσανατς, Ρουμπέν Γκαρσία (76’ Μέριδα), Μονκαγιόλα (72’ Ουνάι Γκαρσία), Άβιλα, Καρδόνα (27’ Αντριάν Λόπεθ)

ΣΕΒΙΛΛΗ: Βάτσλικ, Ντιέγκο Κάρλος, Κουντέ (59’ Καρίσο), Ρεγκιλόν, Νάβας, Μπανέγα, Φερνάντο, Τόρες (78’ Νταμπούρ), Χορδάν (59’ Βάσκες), Τσιτσαρίτο, Μουνίρ