Μονπελιέ – Μαρσέιγ 2-3

Η Μαρσέιγ ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις με παιχνίδι... θρίλερ, στο οποίο επικράτησε όμως της Μονπελιέ (2-3) με ανατροπή. Ο αγώνας διακόπηκε στο 89ο λεπτό λόγω επεισοδίων, αλλά μετέπειτα συνεχίστηκε κανονικά.

Ζορίστηκε, βρέθηκε πίσω στο σκορ με διαφορά δύο τερμάτων, αλλά τα κατάφερε η Μαρσέιγ στην… επεισοδιακή της πρεμιέρα και πήρε τη νίκη επί της Μονπελιέ (2-3).

Οι γηπεδούχοι είχαν ετοιμάσει… κηδεία στην ομάδα του Χόρχε Σαμπαόλι, όμως στο δεύτερο ημίχρονο χαλάρωσαν και το πλήρωσαν ακριβά.

Συγκεκριμένα, η Μονπελιέ στο 30′ πήρε το προβάδισμα με αυτογκόλ του Πέρεθ, ενώ μετά από 4 λεπτά ο Λαμπόρντ με ένα εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή της έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων.

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε κατά πολύ στροφές και το έφερε τούμπα το παιχνίδι. Στο 68′ ο Ουντέρ μείωσε σε 2-1, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Παγιέτ και χάρη σε δύο δικά του γκολ (75′, 80′), το πρώτο μάλιστα με απευθείας εκτέλεση φάουλ, διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Αξίζει να σημειωθεί πως το παιχνίδι διακόπηκε στο 89ο λεπτό λόγω ρίψεις αντικειμένων από οπαδούς της Μονπελιέ. Μάλιστα, ένα μπουκάλι βρήκε στο πρόσωπο τον Βαλεντέν Ρονζιέ, που είχε μπει ως αναπληρωματικός.

Ωστόσο, μετά από ένα σχετικά μικρό χρονικό διάστημα οι παίκτες των δύο ομάδων επέστρεψαν στο γήπεδο και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε κανονικά, με την ομάδα της Μασσαλίας να παίρνει τη νίκη.