Λιόν – Μαρσέιγ 1-0: Σπουδαία νίκη επιβίωσης στο ντέρμπι

Μία τεράστια νίκη με γκολ του Λακαζέτ (37') πέτυχε η Λιόν κόντρα στη Μαρσέιγ, στη «μάχη» που δίνει για παραμονή στη Ligue 1

Πολύ μεγάλη νίκη για τη Λιόν!

Η ομάδα του Πιέρ Σάγκε, χάρη σε τέρμα του αρχηγού της, Αλεξάντερ Λακαζέτ, επιβλήθηκε 1-0 της Μαρσέιγ για την 20η αγωνιστική της Ligue 1.

Η ομάδα του Πιερ Σαζ, «πατούσε» καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο από την αρχή της αναμέτρησης και κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ τις προσπαθείες της στο 37ο λεπτό, με τον Αλεξάντρ Λακαζέτ.

Η φάση του γκολ που έκρινε το ματς ξεκίνησε από τα δεξιά για τους γηπεδούχους, ο Έρνεστ Νουάμα έκανε το γύρισμα, η μπάλα κόντραρε σε σώματα και ο Λακαζέτ αν και πεσμένος, κατάφερε να τη στείλει στα δίχτυα του Πάου Λόπεθ για το 1-0.

Στο 44’ οι «λιονέ» είχαν δοκάρι με τον Λακαζέτ  και στο 54’ ο Νουαμά αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Στο 73’ το σουτ του Ομπαμεγιάνγκ ήταν απογοητευτικό και πέντε λεπτά αργότερα ο Μέιτλαντ-Νάιλς έδιωξε πάνω στη γραμμή το πλασέ του Γκαμπονέζου επιθετικού.