Μετς – Σεντ Ετιέν 2-2: Έριξαν τον Μπόλονι και επέστρεψαν στα σαλόνια οι «στεφανουά»

Η Σέντ Ετιέν στάθηκε όρθια στην έδρα της Μετς και με 2-2 στην παράταση επέστρεψε στη Ligue 1.

Στα μεγάλα σαλόνια του γαλλικού ποδοσφαίρου επέστρεψε η ιστορική Σεντ Ετιέν έπειτα από δύο χρόνια απουσίας! Οι «στεφανουά» πήραν ισοπαλία 2-2 στην παράταση στην έδρα της Μετς του Λάζλο Μπόλονι και σε συνδυασμό με τη νίκη τους (2-1) στον πρώτο αγώνα, πανηγύρισαν την άνοδο στη Ligue 1.

H Μετς έμεινε από το 6ο μόλις λεπτό με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ντιαλό κι όμως στο 17′ ο Λαμίν Καμαρά έγραψε το 1-0. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Μικαουτάντζε με πέναλτι έγραψε μάλιστα και το 2-0, αλλά η Σεντ Ετιέν μείωσε σε 2-1 με τον Πετρό στο 35′ και έφερε το σκορ σε ισορροπία.

Το ματς ήταν πολύ σκληρό και κρίθηκε στην παράταση. Εκεί όπου ο Γουατζί διαμόρφωσε το 2-2 στο 117′ κι έστειλε τη Σεντ Ετιέν στη Ligue 1.