Λιλ – Μαρσέιγ 3-0

Η Λιλ νίκησε 3-0 τη Μαρσέιγ και βρίσκεται μόνη 2η πίσω μόνο από την ασυναγώνιστη Παρί σεν Ζερμέν για την 8η αγωνιστική της Ligue 1.

Η φοβερή και τρομερή Λιλ του Κριστόφ Γκαλτιέ, υποδέχτηκε τη Μαρσέιγ στο Πιέρ Μορουά και την έκανε… φύλλο και φτερό. Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο για τις δύο ομάδες, στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε έναν επιθετικό μονόλογο των γηπεδούχων.

Το σκορ άνοιξε ο Πέπε με πέναλτι στο 65’ για να… σκοτώσει τους Μασσαλούς ο Τζόναθαν Μπαμπά, καλοκαιρινός μεταγραφικός στόχος του Ολυμπιακού. Ο 22χρονος Γάλλος επιθετικός πέτυχε δύο γκολ (86’ με πέναλτι και 89’) για το τελικό 3-0 των Λιλουά.

Κάπως έτσι η Λιλ βρίσκεται μόνη δεύτερη στον βαθμολογικό πίνακα πίσω από την Παρί σεν Ζερμέν που βρίσκεται σε… άλλο πρωτάθλημα και είναι ήδη στο +8 από τον ανταγωνισμό.