Λιλ – Αμιάν 2-1

Η Λιλ επικράτησε με 2-1 εντός έδρας της Αμιάν και «καπάρωσε» την 2η θέση του γαλλικού πρωταθλήματος.

Έστω και δύσκολα, η Λιλ πήρε τη νίκη κόντρα στην Αμιάν εντός έδρας με 2-1 και αύξησε την διαφορά της από την 3η Σεντ Ετιέν (έχει παιχνίδι λιγότερο) στους τέσσερις βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο παιχνίδι, καθώς προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με τον Οτέρο να πλασάρει ψύχραιμα από κοντινή απόσταση, έπειτα από γύρισμα του Τίμιτε.

Οι γηπεδούχοι, παρότι έχασαν πέναλτι με τον Πέπε στο 39′, κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα στο 45+2′, με τον Λεάο να κάνει το 1-1 από κοντινή απόσταση.

Αρκετά ισορροπημένο το δεύτερο ημίχρονο, όπως και όλο το παιχνίδι, με τη Λιλ να φτάνει στη νίκη χάρη σε γκολ του Ξέκα στο 85ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Πιε.

Η Λιλ θα είναι σίγουρα 2η μετά το πέρας της 21ης αγωνιστικής, όντας στο +4 από τη Σεντ Ετιέν, ενώ από την άλλη η Αμιάν που θα μπορούσε να κερδίσει κάτι παραπάνω από το σημερινό παιχνίδι, παραμένει την 17η θέση με 18 βαθμούς.