Ιταλία – Βοσνία 1-1

Η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς έμεινε όρθια στο Αρτέμιο Φράνκι κόντρα στην Ιταλία (1-1) - Δεν αγωνίστηκε ο παίκτης της ΑΕΚ, Ανέλ Σαμπανατζοβιτς. Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα της βραδιάς.

To γεγονός ότι η Ιταλία δεν είχε παραταχθεί με την βασική της ενδεκάδα εκμεταλλεύτηκε η Βοσνόα. Η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς, ο οποίος κράτησε στον πάγκο για όλο το παιχνίδι το παίκτη της ΑΕΚ, Αλεν Σαμπανατζοβιτς, απέσπασε ισοπαλία στο Αρτέμιο Φράνκι  για το Group1 στην κορυφαία κατηγορία του Nations League.

Μπορεί η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι να είχε τα ηνία της αναμέτρησης, αλλά οι Βόσνιοι ήταν καλά παραταγμένοι στο γήπεδο, έκλεισαν τους χώρους και δεν άφησαν την Σκουάντρα Τζούρα να κάνει το παιχνίδι της.

Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα, είχαν δοκάρι στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου με τον Χότζιτς, ενώ την ίδια κατάληξη είχε η κεφαλιά του Ινσίνιε. Η Βοσνία εν τέλη ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Τζέκο στο 58΄. Μετά  από κόρνερ ο παίκτης της Ρόμα βρήκε δίχτυα, ωστόσο το προβάδισμα για την Βοσνία έμεινε για μόλις 10 λεπτά καθώς ο Σένσι με σουτ μέσα από την περιοχή το οποίο κόντραρε, διαμόρφωσε το τελικό 1-1.