«Καθάρισε» με Βέρνερ η Γερμανία, έσωσε τον μοιραίο Ράμος ο Μορένο (vids)

Με δύο γκολ του Τίμο Βέρνερ και ένα του Λερόι Σανέ, η Γερμανία έφερε «τούμπα» το ματς και επικράτησε με 3-1 απέναντι στην Ουκρανία, μένοντας μόνη στην κορυφή του Α ομίλου του Nations League. Μοιραίος ο Σέρχιο Ράμος που έχασε δύο πέναλτι, ωστόσο η Ισπανία «έκλεψε» τον βαθμό στο 89ο λεπτό και έμεινε στο 1-1 με την Ελβετία.

Ξύπνησε… και καθάρισε με Βέρνερ

Με τη διάθεση να πιέσει από νωρίς μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Γερμανία η οποία έστειλε το πρώτο «μήνυμα» με τον Βέρνερ. Η Ουκρανία ωστόσο ήταν αυτή που πήρε κεφάλι στο σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα. Ο Γιάρεμτσουκ εκμεταλλεύτηκε την αναμπουμπούλα στην άμυνα των γηπεδούχων και άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό, αφήνοντας άγαλμα τον Νόιερ.

Η απάντηση της «Μάνσαφτ» ήταν άμεση. Ο Σανέ έκανε την κούρσα, απέφυγε τον αντίπαλο του και με έναν «κεραυνό» έφερε στα ίσα το ματς στο 23ο λεπτό. Δέκα λεπτά αργότερα η στρογγυλή θεά απέδωσε δικαιοσύνη, με τον Βέρνερ να βάζει μπροστά την Γερμανία και να κάνει το 2-1.

Ο Βέρνερ ήταν αυτός που απείλησε πρώτος και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ποδοσφαιριστή της Τσέλσι να αστοχεί για λίγα εκατοστά, χάνοντας την ευκαιρία να «κλειδώσει» τη νίκη για τα «Πάντσερ».

Ο επιθετικός των «μπλε» εκμεταλλεύτηκε ωστόσο την σέντρα του Γκίντερ και έγραψε το 3-1 στο 67ο λεπτό. Αυτό ήταν το 7ο γκολ του 24χρονου στα τελευταία πέντε παιχνίδια.

Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν «αθόρυβα» με τη Γερμανία να παίρνει το «τρίποντο» και να πατάει στην κορυφή του ομίλου με 9 βαθμούς.

Δύο χαμένα πέναλτι ο Ράμος και πτώση από την κορυφή για την Ισπανία

Καλύτερα ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι Ισπανοί. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε είχε την κατοχή και ήταν αυτή που απείλησε πρώτη, με το σουτ του Φεράν Τόρες να περνάει για λίγο άουτ. Η Ελβετία ωστόσο άρχισε να παίρνει μέτρα και απάντησε με τον Εμπολό. Το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε στο 26ο λεπτό, όταν ο Εμπολό βρήκε με πάσα τον Φρόιλερ, με τον ποδοσφαιριστή της Αταλάντα να ευστοχεί και να γράφει το 1-0 για την Ελβετία.

Στο δεύτερο μέρος οι Ίβηρες άρχισαν να πιέζουν περισσότερο, με τον Ρουίς να έχει την ευκαιρία του, χωρίς να βάζει δύσκολα στον Σόμερ. Στο 57ο λεπτό η Ισπανία είχε χρυσή ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Σέρχιο Ράμος, ωστόσο ο Ελβετός τερματοφύλακας στάθηκε εμπόδιο, αποκρούοντας το πέναλτι του αρχηγού της Ρεάλ Μαδρίτης. Αυτό ήταν το πρώτο χαμένο πέναλτι του Ράμος, μετά από 25 συνεχόμενες εύστοχες εκτελέσεις!

Η είσοδος του Μοράτα έδωσε νέο αέρα στην Ισπανία. Μάλιστα στο 79ο λεπτό ο επιθετικός της Γιουβέντους κέρδισε νέο πέναλτι για τους φιλοξενούμενους, με τον Ελβέντι να αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβάλλεται. Την εκτέλεση ανέλαβε και πάλι ο Ράμος, με τον αρχηγό της Ισπανίας να νικιέται ξανά από τον Ζόμερ που μπλόκαρε εύκολα την «πανένκα» του 35χρονου κεντρικού αμυντικού!

Η Ισπανοί δεν τα παράτησαν ωστόσο και κατάφεραν να πάρουν αυτό που άξιζαν στο 89ο λεπτό. Ο Μορένο κέρδισε εν τέλει τον Ζόμερ και έγραψε το τελικό 1-1, μένοντας στη δεύτερη θέση του ομίλου με 8 βαθμούς, μόλις έναν πίσω από τη Γερμανία.