Η Κύπρος στον δρόμο της Ελλάδας (2-0, vid)

Η Κύπρος νίκησε στον αγώνα μπαράζ την Εσθονία με 2-0 και θα βρεθεί στον όμιλο της Ελλάδας στο Nations League.

Μεγάλη νίκη που τη διατηρεί στο League C του Nations League και την τοποθετεί στον όμιλο της Ελλάδας πέτυχε η Κύπρος. Η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου επικράτησε στον αγώνα μπαράζ της Εσθονίας με 2-0 χάρη στα γκολ των Τζιωνή και Σωτηρίου και παρέμεινε στην τρίτη κατηγορία του Nations League.

Υπενθυμίζουμε ότι η φάση των ομίλων του Nations League θα αρχίσει τον Ιούνιο, ενώ εκτός από την Κύπρο, η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει επίσης την Βόρεια Ιρλανδία και Κόσοβο. Οι Κύπριοι, που είχαν έρθει 0-0 στον πρώτο αγώνα που είχε γίνει με την Εσθονία στο Ταλίν, εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους και κατάφεραν να πάρουν την πολυπόθητη νίκη με 2-0. Μια νίκη που τους κράτησε στο League C, ενώ η Εσθονία υποβιβάστηκε στο League D και τοποθετήθηκε στο 2ο γκρουπ με Μάλτα και Σαν Μαρίνο.

Η Κύπρος μπήκε δυνατά στο σημερινό παιχνίδι και στο 19’ άνοιξε το σκορ με ωραίο σουτ του Τζιωνή από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μετά την ασίστ του Ιωάννου. Μετά το γκολ των γηπεδούχων η Εσθονία προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι παίκτες του Κωστένογλου είχαν κλείσει καλά τους χώρους και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1-0.

Στο 48’ η Κύπρος έμεινε με δέκα παίκτες, όταν αποβλήθηκε ο Σπόλιαριτς με δεύτερη κίτρινη, αλλά αυτό δεν πτόησε τον Σωτηρίου και τους συμπαίκτες του, με τον επιθετικό της Λουντογκόρετς τρία λεπτά αργότερα να κάνει το 2-0 μέσα σε αποθέωση και να βάζει… ταφόπλακα στα όνειρα των Εσθονών για παραμονή στο League C του Nations League.