Καζακστάν – Σλοβακία 2-1: Αγκαλιά με την πρωτιά…

Το Καζακστάν «καθάρισε» με 2-1 τη Σλοβακία και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρωτιά του ομίλου του στο Nations League.

Σημαντικότατο βήμα για την πρωτιά του 3ου ομίλου της League C του Nations League και της ανόδου στη μεγαλύτερη κατηγορία έκανε το Καζακστάν στην έδρα του, όπου επικράτησε με 2-1 της Σλοβακίας στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το αήττητο στη διοργάνωση (3-1-0) με τα γκολ των Βορογκόφσκι και Αστάνοφ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο ξεκίνημα του δεύτερου με τον Μπέρο, αλλά δεν κατάφεραν να… σώσουν την παρτίδα.

Τελείωσαν, μάλιστα, το ματς με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ντούντα (88′) με δύο κάρτες μέσα σε ένα λεπτό!

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ: Σλάτσκι, Μάβι, Ντοσμαγκαμπέτοβ,Βορογκόφσκι, Γκάμπισεβ, Μαλόκιν, Αλίπ, Νταραμπάγεβ(88′ Γερλάνοβ), Αστάνοβ(83′ Λοβιλένκο), Ταγκιμπέργκεν, Αϊμπέτοβ(88′ Σαμαρέντοβ)

ΣΛΟΒΑΚΙΑ: Ρόντακ, Πέκαρικ, Γκίλμπερτ, ΒαΛιέντ, Κούτσκα, Κβάταλ(46′ Ντε Μάρκο), Ρουσνάκ(78′ Στρέλερ), Μπερό(82′ Αλμέσι), Χροσόφσκι, Ντούντα, Χαρασλίν(88′ Σουσλόβ)